Masz pytania lub chcesz zapytać o cenę skontaktuj się z nami:

Masz pytania lub chcesz zapytać o cenę skontaktuj się z nami:

Systemy SCADA w automatyce

26 lipiec

Systemy Scada

Systemy SCADA, z angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition, to systemy wizualizacji i akwizycji danych, których celem jest nadzorowanie przebiegu procesów technologicznych czy inteligentnego budynku. Ich głównym zadaniem jest odczyt odpowiednich danych z czujników/przetworników, przetworzenie sygnału analogowego/cyfrowego na wielkość fizyczną i ich wizualizacja po to, aby sterować procesami, a w razie potrzeby alarmować i archiwizować dane. Systemy wizualizacji SCADA pozwalają uzyskać szybki wgląd w stan urządzeń z każdego miejsca na Ziemi, współpracują z najpopularniejszymi sterownikami SIEMENS Mitsubishi Electric Yaskawa Omron FANUC Fatek Delta i inne

Automatyka i systemy SCADA w Polsce

                     Według GUS MŚP  w liczbie 150 tys. odpowiadają w Polsce za ok 3/4 PKB, zaś przetwórstwo przemysłowe to 71% polskiego eksportu. Duże koncerny już wprowadziły wiele innowacji, ale nadal opierają się na mniejszych firmach jako dostawcach przemysłu i to główni potencjalni klienci. Zgodnie z danymi Lewiatana i GUS z lat poprzednich najszybszy wzrost mają firmy produkujące meble, farmaceutyczne (wartość sprzedanej produkcji ponad 10,8 mld zł) czy  ważne jest przetwórstwo spożywcze (203 mld zł) . Polska jest 16. rynkiem automatyki na świecie i ma wzrost sprzedaży przemysłowej 4% w 2019r. Dane z zeszłego roku mówią o szacunkach wartości rynku oprogramowania przemysłowego z kilkuset firm głównie MŚP (bez części fizycznej tzn sterowników i czujników) na 160 mln zł rocznie i w tym roku pomimo gorszych danych produkcji przemysłowej można mówić o powtórce z poprzednich lat, ponieważ firmy szukają oszczędności,a oprogramowanie w chmurze je zapewnia.

                       Większość polskich firm MŚP wciąż korzysta z automatyzacji w ograniczonym stopniu, jeśli jej używają to monitorowanie jest ręczne, a dane nie są gromadzone i analizowane w żadnym stopniu. Zajmują się tym pracownicy utrzymania ruchu co zajmuje ich czas, który mogliby wykorzystać na inne zadania. Wykorzystywane aktualnie systemy typu SCADA monitorują poszczególne urządzenia, ale dane nie są zbierane i analizowane w dalszym stopniu- w dodatku używane są tylko w strefach produkcyjnych, a ich zastosowanie jest znacznie szersze i może odnosić się do logistyki firmy czy pomieszczeń biurowych. Prognozowanie projektów odbywa się przez pracowników biurowych i często muszą ręcznie zbierać dane, które mogą być zintegrowane i zbierane w czasie rzeczywistym wraz z ich analizą. Często prognozowanie odbywa się na podstawie doświadczenia konkretnej osoby i nie ma czytelnego systemu przekazywania tych informacji dalej.

T4E zajmuje się systemami SCADA i automatyką budynkową i przemysłową zapraszamy do kontaktu.

Pozostaw komentarz