Masz pytania lub chcesz zapytać o cenę skontaktuj się z nami:

Masz pytania lub chcesz zapytać o cenę skontaktuj się z nami:

Rola i zarobki automatyka

27 kwiecień

Kim jest automatyk i jaka jest jego rola we współczesnej firmie produkcyjnej?

Automatycy są poszukiwani na rynku pracy, z każdym rokiem ich rola w przemyśle się zwiększa tak jak zwiększa się automatycja polskich przedsiębiorstw

Podstawowe obowiązki specjalisty automatyka

W zależności od wymagań pracodawcy i założeń stanowiska do zadań automatyka firmie przemysłowej można zaliczyć:

  • konserwacja maszyn urządzeń
  • szeroko rozumiane utrzymanie ruchu
  • serwis sterowników i osprzętu
  • ciągłość produkcji i zadbanie o dokumentację techniczną procesów
  • kontrola i opiniowanie projektów z zakresu układów automatyki;
  • udoskonalanie procesów produkcyjnych;
  • współpraca z technikami i
  • modernizacja maszyn z zgodnie z założeniami przemysłu 4.0
  • programowanie sterowników PLC, paneli HMI, systemów SCADA

Nowoczesny automatyk łączy swoje umiejętności również z umiejętnościami IT.

 

Jakie umiejętności powinien posiadać automatyk? Jak zostać automatykiem?

Praca zawodzie automatyka aktualnie wymaga ukończenia studiów technicznych na kierunku zwłaszcza Automatyka i Robotyka, zakończonych co najmniej dyplomem inżyniera. Bardzo się przydaje wiedza z zakresu IT (przemysł 4.0, systemy scada), uprawnienia SEP, zdolności z zakresu mechaniki i elektroniki, a także doświadczenie w pracy na linii produkcyjnej zakładu przemysłowego. Przydają się więc praktyki i staże na halach produkcyjnych czy biurach projektowych. Automatyk powinien obsługiwać diagnostykę i oprogramowanie  robotów KUKA,  Yaskawa, ABB,  czy Fanuc programować sterowniki PLC( zwłaszcza firmy SIEMENS, Mitsubishi Electric, OMRON, Fanuc) czy systemy w przeglądarce SCADA WinCC. Automatyk może pracować zarówno na hali produkcyjnej jak i przed ekranem komputera, a najcześciej łączy te dwie funkcje. Czasami duży zakres obowiązków wymaga odbycia szkoleń, dobrzy pracodawcy pokrywają je z własnej kieszeni.

Rynek automatyki w Polsce

Wszystkie branże przemysłu w różnym stopniu używają automatyzacji, Polska jest 16. rynkiem automatyki na świecie i ma wzrost sprzedaży przemysłowej 4% w 2019r. Dane z zeszłego roku mówią o szacunkach wartości rynku oprogramowania przemysłowego z kilkuset firm głównie MŚP (bez części fizycznej tzn sterowników i czujników) na 160 mln zł rocznie i w tym roku pomimo gorszych danych produkcji przemysłowej można mówić o powtórce z poprzednich lat, ponieważ firmy szukają oszczędności,a oprogramowanie w chmurze je zapewnia.

 

Zarobki automatyka

Według danych z 2018r.  inżynier automatyk w Polsce wynosiła 5 540 PLN brutto, natomiast zwłaszcza w delegacjach i pracując dla zagranicznych podmiotów programując sterowniki plc te kwoty mogą być kilkukrotnie wyższe w zależności od doświadczenia.

Pozostaw komentarz